לקריאה נוספת ורכישת הספר

"חולצת בטן"

ספר חובה להורים וילדים. ספרן של סמדר וינברג, עו"ד ומאמנת ועינת לב ארי, דיאטנית קלינית מומחית לתזונת ילדים והפרעות אכילה, נולד כפרויקט משותף ויוצא דופן במטרה להשיג שינוי חברתי.

 

על הספר

 

הספר נוגע ברגישות רבה בנקודה הבוערת לכל אישה וגבר, מרגע הגיעו לגיל ההתבגרות, כמו במהלך חייו, ברצון להיראות הכי רזה, והכי יפה ומוצלח. הספר "חולצת בטן, נועה רוצה להיות רזה", מגולל את ספורה של נועה, מתבגרת שאיננה שמנה אך מרגישה שמנה והתהליך שהיא עוברת עד להשלמה עם גופה ומשקלה. התיקון מתרחש הודות למפגש עם הדיאטנית המלמדת את נועה, גיבורת הספר, על הגורמים החיצוניים המשפיעים על תפיסת הגוף שלה, כיצד קובעים מה הוא משקל גוף תקין ובריא וכיצד אוכלים בריא על מנת לשמור על המשקל והבריאות מבלי להתייסר בדיאטות הרזיה חמורות המובילות בסופו של דבר להשמנה והפרעות אכילה. ייחודו של הספר בולט במבנה בו נוצר. צידו האחד מיועד לבנות ובנים בגיל ההתבגרות המגלים את גופם וצידו השני נועד להורים, במיוחד לאימהות הנאבקות מחד ברצון להגן על בנותיהן מדימוי גוף נמוך, אך מאידך, משמרות את התהליך בעבור עצמן. דבר היוצר קונפליקט לא פשוט בעבור הבנות, המוצאות עצמן לא פעם מבולבלות.

 

תגובות

 

"שמי סיגל יוסף ואני ד"ר לכימיה בעלת קריירה מרובת שעות ונסיעות לחו"ל, וכן אימא ל-3 ילדים, הבכורה נערה מתבגרת בת 12. הספר אינו רומן ארוך אלא סיפור קצר שנכתב פעמיים מ-2 זוויות ראייה שונות, האחת של נערה מתבגרת, והשנייה של אימה. לפי מיטב הבנתי, הספר הזה מתאר בצורה מדויקת את מה שעובר על נערות מתבגרות ואימהותיהן הקרייריסטיות, כאשר הילדה-נערה עוברת תהליך של שינוי התפתחותי-גופני ובמקביל תהליך הכולל רצון עז ל"קבלה" ולאהדה חברתית בקרב בנות גילה. במקביל עוברת האם גיבורת הספר תהליך של קבלת העובדה שביתה מתבגרת, משתנה פיסית והתנהגותית במהירות ועסוקה רוב הזמן בניסיון כמעט בלתי אפשרי להספיק ולרצות את כל החזיתות – עבודה/בית/ילדים/בעל כאשר סדר העדיפויות ועמו ייסורי המצפון משתנים מרגע לרגע... קריאת הספר הייתה מרתקת עבורי, כמעט הסתכלות במראה, והצטערתי שלא קראתי אותו לפני כשנתיים כאשר כל התהליך רק התחיל בביתנו. אני ממליצה בחום להורים (אבות ואימהות) לילדות בגיל 9 ומעלה, לא לפספס את הספר הזה, ליישם ככל האפשר את המסרים ההתנהגותיים בתוך המשפחה ובעיקר – ללמוד שהבעיה היא מוכרת, נפוצה ואוניברסאלית ולא אישית שלהם... תיהנו, סיגל."

 

 

"גיל ההתבגרות הוא גיל מרתק, סוער, כואב, תובעני ומאתגר. בעידן המודרני נערות נתבעות להתמודד גם עם תביעות הגיל וגם עם אמות המידה הלא מציאותיות של מבנה הגוף הרזה כמדד ליופי והצלחה. משום כך בולט אצל רובן עיסוק יתר באוכל, במשקל, במראה חיצוני ובדימוי גוף. במצבי דחק שונים עלול עיסוק זה להפוך למנגנון הגנה ולהידרדר לכדי התפתחות הפרעת אכילה. תופעה זו גורמת לסבל רב למתבגרות ומטרידה מאוד את ההורים, שעומדים לא אחת חסרי אונים מול בנותיהם ומתקשים למצוא את הדרך הנכונה להושיט עזרה, להתערב. ספר זה מציע לאמהות ולבנות דרך התבוננות ייחודית ומקורית לבחינת ההתלבטויות בסוגיות האלה ומספק תשובות ברורות, יעילות וקלות ליישום בשאלות הנוגעות לעניין זה, כגון מהי אכילה תקינה של מתבגרת, כיצד לקבוע סדר יום של ארוחות ומנהגי אכילה, אילו מאכלים כדאי להציע, איך להגיב למצבים שבהם הילדה המתבגרת מוטרדת מכך שהיא שמנה, טוענת שאינה רעבה אף שלא אכלה כל היום ובאותה הנשימה תובעת מהוריה להסיר דאגה מלבם שכן היא "בסדר". אמנם הספר מובא כסיפור, אך העצות השזורות בעלילתו מבוססות מדעית ומנחות את ההורים והמתבגרים כיצד אפשר לעצור את התפתחותם של דפוסים הרסניים, לפתור אותם ואף למנוע את היווצרותם החוזרת, ובכך לסלול את הדרך להתמודדות בריאה ונבונה עם המציאות של היום מתוך התחשבות בערכים, באידיאל הגוף הרזה, באוכל ובאכילה. בתוך הסיפור מובא התהליך כפי שהוא מתרחש במציאות של נערות ואימהות רבות בעידן המודרני, ומוצגות בו דרכים לקריאה נכונה של המצב הרגשי, ליחסי האכלה ואכילה והתנהגות תקינים ולחלוקה נכונה של האחריות בין הנערה להוריה בכל הנוגע לבעיות אכילה והאכלה. הספר מציע לנערה ולאמה דרכים בונות להתמודד עם כאב ועם מצבי דחק, היכולות לשרת את הנערה והוריה בחייהם המשותפים בהווה ובעתיד ומובילות בסופו של התהליך ליצירת אווירה משפחתית טובה ולחיזוק הקשר שבין הנערה לאמה. בשל הכתיבה הייחודית, המציגה את אותם האירועים כפי שהם מתרחשים הן בעיניה של האם והן בעיניה של הבת, ניתנת לקוראים הזדמנות נדירה לבחון את הקשיים משתי נקודות ראות בעת ובעונה אחת. הסיפור מוביל את הקוראים בנבכי נפשן של הגיבורות ומאפשר להם להתבונן ברגישות ובפרספקטיבה של העברה בין-דורית בתכנים של גיבוש זהות נשית, הנוגעים בין השאר בדפוסים של זהות, מגדר, יחס לגוף, ביטחון עצמי, אוכל ואכילה. פרופ' יעל לצר, DSC, מנהלת המרפאה להפרעות אכילה במרכז רפואי רמב"ם, פרופ' חבר בפקולטה ללימודי רווחה ובריאות באוניברסיטת חיפה."