הסכם גירושין

סיפור פשוט? אז זהו שלא!

הסכם גירושין הוא מתווה מורכב, שאינו מסתפק רק בנקודת מפגש בין רצונות הצדדים. להבדיל מהסכמים אחרים המגדירים או יוצרים התחלות של מערכות יחסים, מדובר בהסכם יומרני המנסה לייצב את פירוק התא המשפחתי המקפץ בתזזיות על שבילי החיים בהתאם למד חום אוניברסאלי של רגשות ופחדים. אם לא די ביומרה זו לייצב את המצב בהווה מדובר בהסכם צופה פני עתיד שתפקידו גם  לעצב את המציאות החדשה  במסגרת מסודרת וקבועה לתקופה ארוכה ולעיתים לנצח. במילים אחרות: הסכם גירושין אינו סופו של מצב אלא תחילתו!

הסכם גירושין הוא בהחלט אתגר מורכב המטיל על מנסחו אחריות מקצועית ולעיתים צורך ברוח נבואה על מנת שיכלול התייחסות מראש לקשיים ומחלוקות, העלולים להתעורר כתוצאה מהגירושין. 

מי שסבור שניתן להשתמש בתבניות או "מתכונים" הזמינים אפילו חינם ברשת האינטרנט – לרוב טועה ומטעה. אין מקרה אחד זהה למשנהו. כל מקרה הינו ייחודי ומורכב, ונסיבותיו שונות משתנות.

לכן בדיוק כפי שלא מומלץ לאבחן לבד את הגורם לכאב ראש טורדני ובלתי פוסק ללא בדיקת רופא בעל ידע וניסיון כך גם במקרה של ניסוח הסכם גירושין.         ממש לא מומלץ לנסות את "זה לבד בבית" או בעזרת "פרופסור גוגל" בלבד.

 

הסכם גירושין ......  הארץ המובטחת?

הסכם גירושין מתייחס לנושאים רבים: ההסכמה להתגרש, ענייני הילדים (משמורת, הסדרי ראיה, חינוך, הגירה, יציאה לחו"ל, מזונות ומדור והתייחסות לשינויי נסיבות), הסדרים רכושיים החל מבית המגורים, המשך בעניינים עסקיים, זכויות סוציאליות קיימות ועתידיות ועוד. כך מתייחס הסכם הגירושין גם לסוגיות  כגון משכנתאות, ענייני סודיות, התייחסות להחלטות הסכמים, תיקים פתוחים, ביטול צווים זמניים אם הוצאו, היעדר תביעות תיאום מועדי ביצוע, סמכות נמשכת, פרשנות במקרה של מחלוקת וכדומה. חשוב לזכור שהכותרות הבנאליות של הנושאים אין בהם כדי ללמד על מידת המורכבות של הסדרתם.

התחושה הרווחת היא שאם בני הזוג הגיעו להסכם גירושין ניתן כבר לנשום לרווחה. נגמרה המלחמה ופרץ השלום. לעיתים נוטים לחשוב כי המלחמה נמנעה בזכות בחירתם של הצדדים להיות אחראים ומחויבים לעשות הכול למען המטרה הנכספת של חתימת ההסכם.

המציאות מוכיחה כי אכן פתרונות המושתתים על הסכמים ולא על הכרעות שיפוטיות שורדים בדרך כלל זמן רב יותר. אך אין מדובר בכלל אצבע.

מניסיוני –  דווקא הסכמים שהושגו לאחר תקופה בה סערו הרוחות וגבהו הגלים שורדים יותר מהסכמים מהירים שהושגו תחת לחץ נפשי או לחץ זמן או משחקי אגו ואשמה פסיכולוגיים.

 

טיפים מארץ "אף פעם" (פיטר פן)

1.         לא חותמים אם לא מתייעצים עם מומחים.

2.         לא חותמים בלי שקיפות, מידע והסרת חיסיון הדדי.

3.         לא ממהרים – הפזיזות היא מהשטן.

4.         לא מנהלים מו"מ בלי לייצר סטאטוס קוו נוח יחסי.

5.         לא מרכיבים משקפיים ורודים ולא סומכים על "סמוך יהיה בסדר".

6.         לא חותמים על "טיוטות", "זיכרון דברים" או כל מסמך "זמני" אחר לפני הייעוץ עם המומחים.

 

פגישה עם מגדת עתידות  

חלקינו מצליחים לחזות את העתיד. אם טרם התנסתם בחזיית העתיד ברי כי הפחד הגדול ביותר שלכם הוא היציאה מאזורי הנוחות המוכרים לאזור חדש וצעידה על שטיח של חוסר ודאות. לפיכך ככל שהסכם הגירושין יכסה את "חדרי החושך"  שלכם ואת פינות "אפקט הפחד" הסובייקטיבי שלכם כך תוכלו לחוש יותר ביטחון ושליטה בתהליך. תנו לכל חשש מקום ושם והציעו פתרונות. אין סיבה אמיתית שלא תמצאו פתרון ומענה לכל חשש שיאפשר לכם לנסח הסכם גירושין בר קיימא. מניסיוני-  הסכם גירושין לא מאוזן הנתפס ע"י מי מהצדדים כ"נדפקתי" "ויתרתי" לא יאפשר לצדדים חיים שלווים תחת תאנתם וגפנם.

 

אישור הסכם גירושין

הסכם גירושין  יש להגיש לאישורו של בית הדין הרבני ו/או בית המשפט לענייני משפחה, כדי ליתן לו תוקף של פסק דין.

בבית משפט לענייני משפחה תידרשו לפתוח תיק לאישור הסכם. לשלם אגרה כמובן ולהופיע יחדיו בפני שופט לענייני משפחה. יתקיים דיון קצר יחסית, במהלכו בית המשפט יברר ויוודא שאכן ההסכמות ומשמעותן נהירות וברורות לשני הצדדים וכן כי ההסכם עומד במבחני טובת הקטין, והגבלות החוק והפסיקה.

ברוב המקרים וככל שמדובר בהסכם גירושין, אשר נוסח באופן מקצועי, ע"י עורך דין מיומן בתחום לא תהא התערבות מצד בית המשפט בהוראות ההסכם.

חשוב לזכור כי התערבות בית המשפט בהסכמותיכם בשל "דעתו" של שופט פלוני אלמוני ולא מטעמים של הגבלות החוק והפסיקה –  אסורות. בכל מקרה שנערך שינוי שאינכם מסכימים או שלמים איתו –  אין לחשוש מן המעמד ומותר לומר "לא - אם כך אין הסכם".  השופט אינו מוסמך להעניש אתכם על כי "לא סרתם למרותו ולשינוייו" או לכפות עליכם דבר. לכל היותר הוא מוסמך להימנע מאישור אך זאת כפוף להנמקה מפורטת על פי הדין והפסיקה.

ככל שהסכם הגירושין אושר בבית המשפט לענייני משפחה יהיה עליכם לפתוח תיק בבית הדין הרבני, להגיש גם שם את הסכם הגירושין ולבצע טקס גירושין.

מימוש תניות בהסכם גירושין

הסכם גירושין שאושר דינו כפסק דין. במקרה של הפרה מדובר מעבר להפרת החוזה בביזיון בית המשפט המאפשר בחלק מן המקרים אכיפת התניות על פי פקודת ביזיון בית המשפט. בכל הנוגע לגבייה למשל ניתן לנקוט מיד בהליכי הוצאה לפועל. במקרים אחרים יש צורך גם לאחר אישור הסכם הגירושין לפתוח בהליך נוסף של אכיפה ע"י פנייה חוזרת לבית המשפט בהליכי ביצוע פסק דין והסכם גירושין/ממון.

 

שינוי תניות בהסכם הגירושין

שינוי תניות בהסכם גירושין דורש הסכם בכתב ואישור הערכאה המאשרת את ההסכם המקורי. יש לזכור כי הסכמות בסוגיית מזונות ילדים, משמורת והסדרי ראייה אינם מהווים מעשה בי-דין ומאפשרים בחינה חוזרת של בית המשפט חרף ההסכמות, בהתאם לשינויי הנסיבות והגדרתן כשינויים מהותיים אם לאו.

 

ביטול הסכם גירושין

במקרים נדירים ניתן לבטל הסכמי גירושין גם לאחר שקבלו תוקף של פסק דין ואושרו כדין. זאת בעילות שונות כגון: עושק, הפרת הסכם, הטעייה, מרמה ועוד. אף שתביעות כאלה מוגשות מפעם לפעם המקרים בהם בית המשפט נעתר לבקשת הביטול הינם חריגים. ככל שתקפידו להתייעץ, לקבל את כל המידע ולנקוט בכל אמצעי הזהירות בטרם תחתמו, הסיכוי שתאלצו לעתור לביטול הסכם הגירושין נמוך.

 

בטוב וברע בעוני ובעושר (כסף או חולי)

הסכם גירושין וניסוחו הם עניינים רציניים מורכבים ומשמעותיים. כשאתם מנסחים הסכם גירושין זיכרו כי על הסכם הגירושין לשרוד בטוב וברע בעוני ובעושר. כך תחסכו זמן, כסף, בריאות ונזק מיותר לילדים.